
Łódź, ul. Jugoslowiańska 44
Dlaczego NIE WARTO kupować?
Gdy ceny nieruchomości rosną z dnia na dzień, niektórzy pozbawieni skrupułów Deweloperzy, nawet tacy wielcy jak Mirbud, pozwalają sobie budować bez zachowania technologii.
Zaznaczymy kilka głównych problemów związanych z budową tego osiedle, które nawet nie specjalistom pokażą, że w domach na Leśnym osiedlu nie da się mieszkać.
1. Leśne osiedle – ta nazwa nie bardzo pasuje, wypadałoby nazywać tą osiedle Polska Wenecja. Dlaczego?
Bo dla tego osiedle niewłaściwie wybrano teren pod budowę. Wszystkie domy znajdują się w zagłębieniu, ze wszystkich okolic woda spływa bezpośrednio do centrum kwartału. Mirbud nie zawracał sobie jednak głowy ochroną przed działają wody - oszczędzają ;-)
Tak wygląda już wybudowana ulica, domy B3-W1:












Woda gromadzi się aż do poziomu werandy. Pod warstwą trawy znajduje się gruba warstwa gliny, po kilkudniowych deszczach woda utrzymuje się 2-3 dni.
Pomyślisz, że jeśli tak jest źle z wodą, to Mirbud zrobi wszystko, co konieczne, aby chronić Twój dom przed wodą. I właśnie tam czeka na Ciebie NIESPODZIANKA!
Fundamenty domów NIE POSIADAJĄ folii hydroizolacyjnej! Tak wygląda fundament poniżej poziomu gruntów:






ściany są pomalowane tylko bitumem. Na zdjęcie widać, że było to zrobione dawno i długi czas ta powłoka stała pod słońcem. Czyli powłoka była zniszczona w świetle ultrafioletowym i już prawie zmyta. Ponadto do tej nieskutecznej warstwy hydroizolacji przyklejony styropian i, uwaga, przymocowany kołkami !!! Czyli nawet ta nieudana warstwa bitumu została przebita 2 gwoździami na metr. I oczywiście przez te gwoździe woda bezpośrednio trafi do domu.
2. Ok, fundamenty źle zrobione, i wilgoć wchodzi do domu. A co ściany?
Cały dom zbudowany jest w całości w tym „standardzie” – ściany też nie przejdą żadnego poważnego odbioru.
Tak wyglądają:






Konstrukcje nośne nie zostały prawidłowo wylane, dlatego oni musieli skuwać część betonu na konstrukcjach nośnych. W wiele miejsc beton był skuty nawet do zbrojenia.
Żaden profesjonalny budowlaniec nie da gwarancji, że ściana nie pęknie za kilka lat, jeśli zbrojenie w konstrukcji nie jest zabezpieczone betonem. Ponadto bezpośrednio do tego zbrojenia przyklejona jest warstwa styropianu. Czyli cała wilgoć z domu (a pamiętamy, że jest jej bardzo dużo), wydostaje się przez ściany i zatrzymuje się między bloczkiem silikatowym a styropianem. Jasne, że zbrojenie jest narażone na działanie wilgoci, czyli za jakiś czas skoroduje.
Ponadto murowanie ścian wykonano również z dziurami. Dziury o szerokości minimum palca, a czasami 4-5 cm każda, są mostkiem ciepła w twojej ścianie. W tym miejscu ściana Twojego domu to 10 mm tynku gipsowego, 12 cm styropianu i 5 mm tynku silikonowe-silikatowego. 12 cm !!! Po prostu nie mogli mniej zrobić - nawet stare normy nie pozwalały na to. Przykładowo, nowoczesny dom jest ocieplony 20 cm styropianem (0,031), do standardu WT 2021 izolacja wynosiła 15 cm, 12 cm - generalnie rzadko można znaleźć taką oszczędność nawet w budowach od 5 lat. To była prawdopodobnie jakaś stara norma. Jednak ta zasada przewidywała, że będzie 24 cm blok, a nie dziura w ścianie
3. Nie zachowana kolejność prac - mieszkać w domach Leśne osiedle jest NIEBEZPIECZNE!
Pomyślisz, że to nie jest takie ważne. Jednak to sprawia, że twój dom jest niebezpieczny. Najpierw ocieplono 70% domów, a później zrobione wylewki i tynki.
Tak to wyglądało:





Czyli najpierw zrobiony barierę dla wyjścia wilgoci z domu, a później rozpoczęty najbardziej mokre prace wewnątrz. Co się stało? Oto wynik takiej kolejności prac:





Wewnątrz porowatego tynku gipsowego została wilgoć i pojawiła się pleśń. Mirbud próbował jakoś ukryć i wysuszyć tynk, zastosował metodę iniekcji krystalicznej. Rozumiemy jednak, że to tylko na chwilę ukryje problem. Nie mogą poprawić swoich błędów, a wszystko to tylko po to, aby ukryć problem przed klientem i żeby w momencie odbioru na tynku nie było mokrych plam.
W rzeczywistości wszyscy rozumieją, że cała wilgoć i pleśń pozostaną między bloczkiem silikatowym a styropianem. Z czasem pleśń wyjdzie przez porowaty tynk gipsowy do pokoju.
4. Zła organizacja pracy
Na tej budowie kierownicy Mirbudu okazali się bardzo nieprofesjonalny.
Na przykład montaż okien został wykonany znacznie wcześniej niż początek prac elewacyjnych. W prawie wszystkich domach okna zostały zamontowane o 6 miesięcy wcześniej. Tak wygląda izolacja piankowa na oknach Leśne osiedle.





Można powiedzieć, że piana zniknęła. Wszystko rozpadło się od promieniowania ultrafioletowego. Na całym obwodzie okien nie ma izolacji. Gdy będzie mróz, punkt rosy będzie dokładnie na ościeżnicach, czyli z czasem pojawi się wilgoć i grzyb w pomieszczeniu.
Również hydroizolacja dolnej części okien posiada dziury - jak każda hydroizolacja na Leśne Osiedle.






Daje to 100% gwarancję grzybu na ościeżach w przyszłości.
Kolejnym problemem jest to, że niektóre domy zostały ocieplone styropianem grafitowym, który stał pod słońcem prawie rok !!! I to nie jest przesada. Są 4 domy, w których styropian został przyklejony w czerwcu 2020 r., a tynkiem elewacyjnym pokryto dopiero w maju 2021 r. Była śmieszna próba ze strony Mirbudu częściowego przykrycia styropianu siatką przeznaczoną dla rusztowań. Zapytaj jednak każdego producenta styropianu, czy on udzieli gwarancji na jakiejkolwiek styropian, który był na słońcu przez rok. Nie wspominamy już o styropianie grafitowym.



Tak są domy które po prostu nie przejdą odbiór ze względu na ocieplenie. Mamy informację 4 domach, a ile jest takich? Na który z tych domów natkniesz się?
5. Nie zachowano technologii izolacji ETICS, nie przestrzegano również przepisów przeciwpożarowych.
I oczywiście nie przestrzegano technologii izolacji. Oto tylko kilka zdjęć, na których specjalista dostrzeże typowe błędy, które w przyszłości prawie na pewno spowodują pęknięcia na tynku elewacyjnym.





Wszystkie tynki na domach przed nałożeniem stały w nieogrzewanym pomieszczeniu.
A pamiętamy, że zimą 2021r. temperatura spadała nawet do -19 C. To znaczy, że ponad połowa domów pokryta jest przemrożonym tynkiem. Co się z nim stanie? Wiadomo! Po 2-3 cyklach (zima-lato) pęknie i odpadnie.
Proszę, oto kolejny przykład oszczędności - w każdym domu cały garaż wewnątrz jest izolowany styropianem. Nawet komin jest izolowany styropianem. Czyli nawet mała kałuża oleju pod twoim samochodem się zapali - cały garaż, samochód i najprawdopodobniej dom natychmiast się spalą.
Dodatkowo całe instalacja elektryczna zewnętrzne wykonana została przewodem przeznaczonym do instalacji wewnętrznych i ukryta pod mogącym się zapalić styropianem. Nawet na balkonach. Czyli z czasem, jeśli dom nie zapali się z powodu dotyczącego garażu, na pewno zapali się z powodu zwarcia.


6. I oczywiście dach!
Zgadnij, kiedy było wykonane pokrycia dachów papą? Zgadza się, kiedy padało! A nawet w ujemnych temperaturach, jakie były pod koniec 2020 roku. Przeczytaj przynajmniej raz instrukcję montażu papy, surowo zabrania się tam wykonywania pracy w taki sposób jak to robili fachowcy Mirbud.

Takie wykonanie montażu papy znajduj się pod deską tarasową, czyli bez jej demontażu sprawdzenie wykonania nie jest możliwe.



Pada mocno, ale robocie to nie przeszkadza:





Czy to już wszystkie problemy tych domów? Jesteśmy pewni, że nie.
Informację o problemach domów Leśne osiedle otrzymaliśmy od biegłych, którzy już te domy próbowali odebrać, a także od niektórych świadków tej budowy. A jednym z zadań tej strony jest zebranie innych świadków, którzy mają informacje o tej budowie. Proszę nie wstydź się ani nie bój i skontaktuj się z nami.